Sobota, 3 června, 2023

PR články

- Komerční sdělení -spot_img

Máte hemeroidy? Jak probíhá delikátní vyšetření konečníku?

Představa vyšetření konečníku asi neláká nikoho z nás. Existují však zdravotní problémy, u kterých je vyšetření konečníku nezbytné. Jak probíhá?

bs, Pravda 30.09.2021 06:00 zácpa, toaleta, záchod, potřeba, toaletní papír Foto: Shutterstock
Proktologie je specialista (chirurg), který se zabývá onemocněními konečníku.
Proktologie je specialista (chirurg), který se zabývá onemocněními konečníku, poruchami jeho funkčnosti, případnými zraněními či jinými zdravotními obtížemi, které se spojují s konečníkem. Proktologických vyšetření je sice intimní, není však důvod se ho obávat. Problémy odhodlat se na něj mají častěji muži, ženy jsou přece jen zvyklé na „choulostivé“ vyšetření z gynekologických ambulancí.

Na levý bok s pokrčenými koleny

Po rozhovoru pacienta s lékařem o potížích, kterému se říká odběr anamnézy, následuje palpační vyšetření konečníku. Palpační znamená, že jde o vyšetření prstem, pohmatem, přičemž lékař má nataženou gumovou rukavici. Průměrně dlouhý prst lékaře má 8 cm, věřte, že se to dá zvládnout. Takové vyšetření se provádí i v urologické ambulanci během vyšetření prostaty u mužů. Pacient leží během vyšetření konečníku na levém boku s pokrčenými koleny. Vyšetření začíná kontrolou perianální oblasti (oblast měkké tkáně mezi vagínou a konečníkem u žen a šourkem a konečníkem u mužů). Už v této fázi lze odhalit případné příčiny svědění nebo bolesti v oblasti análního otvoru. Ne vždy jsou důvodem svědění a bolestí v oblasti konečníku samotné hemoroidy. Může jít io anální ekzém (infekce kůže ze stolice, kterou způsobuje i vyklenutí hemoroidů tkáně z konečníku a vlhkost v této oblasti s následným namnožení hub či bakterií), dále anální trhliny, anální polypy atd.

„Během palpačního vyšetření hmatem zduření či tuhost konečníku (zánětlivé, nádorové případně trombotizované hemoroidy) či uzlíky. Poté následuje přístrojové vyšetření anoskopom / rektoskopem, které umožní lékaři na základě zraku posoudit stav konečníku av zásadě na 95% i konkrétní diagnózu. Je to instrumentální vyšetření konečníku do maximální hloubky 15 cm od análního otvoru. Pokud je vyšetření uděláno správně, navzdory bohaté krevní a lymfatické drenáži v této oblasti by nemělo být pro pacienta bolestivé, „ujišťuje chirurg MUDr. Július Muranský, MPH, z kliniky REVIVE v Bratislavě.“ v podle diagnózy se pak stanoví nejvhodnější metoda léčby pro konkrétního pacienta. „

Příprava na vyšetření ze strany pacienta je jednoduchá. Večer před plánovaným vyšetřením si pacient zavede do konečníku dva kusy glycerinových čípků. V den vyšetření, dvě tři hodinky před vyšetřením, další dva kusy. Po zavedení těchto čípků se pacient obvykle do 10-30 minut vyprázdní, a tak se „vyčistí“ rezervoár konečníku, ve kterém se za fyziologických okolností shromažďuje stolice.

Odkud pokud máme konečník?

Pacient obvykle vnímá konečník jako tu poslední část střeva, kde máme svěrače, se kterou přichází do kontaktu v rámci svých denních potřeb a udržování hygieny. Konečník má však svoji délku, je individuální, ale průměrně můžeme hovořit o patnácti centimetrech. A to je i maximální délka, v jejímž rámci se konečník vyšetřuje s pomocí rektoskopem či videorektoskopu. Hlubší už může jít pouze kolonoskop, takové vyšetření se však při podezření výlučně na hemoroidy nedělá (ale v rámci prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku, samozřejmě nízko přisedlé nádory konečníku lze odhalit také palpačně či rektoskopem).

„Představa vyšetření konečníku asi neláká nikoho z nás. Strach z bolesti či nekomfortní je mnohokrát silnější než my pokud návštěvě lékaře nás doženou už jen nesnesitelné bolesti. Každému pacientovi bych však doporučil, aby návštěvu proktologie neodkládal. Platí totiž pravidlo, že čím dříve pacient přijde, tím jednodušší a méně invazivní je léčba, „dodává chirurg Július Muranský.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články