Neděle, 2 dubna, 2023

PR články

- Komerční sdělení -spot_img

Pochází z daleké Sibiře, svou krásou však zahřeje na duši: Seznamte se s čaroitem

Kouzla neexistují jen v pohádkách. Minerály nám umožňují nahlédnutí právě do takového magického světa. Tak jako čaroit.

Fialový čaroit odhaluje kouzlo života

Kámen v levandulovém odstínu je velmi specifický. Působí velmi živě, fialová barva v něm dosahuje mimořádně pestré škály odstínů od velmi světlé až k černé.

Charakteristické zbarvení způsobuje vysoký obsah manganu. Minerál není průhledný, odstín je proto neobyčejně sytý. Považován bývá mnohými dokonce za jeden z nejkrásnějších fialových kamenů. Vždy má navíc typické žíhání v bílé, černé, hnědé nebo oranžové barvě. Čaroity však mohou dosahovat i teplejšího růžového odstínu.

Některé nerosty se také mohou vyznačovat tzv. kolébavým leskem, nazývaným též „efekt kočičího oka“. Ten je způsobem odrazem dopadajícího světa od vrostlice, což vyvolává vznik pruhu, který se proměnlivě objevuje podle úhlu, pod nímž světlo dopadá.

Tento minerál se nachází pouze na jediném místě – v pohoří Murunski Masif, konkrétně u soutoku řek Tokko a Čara v oblasti Jakutska. Vyskytuje se tam, kde syenit tohoto masivu pronikl do vápencových ložisek a změnil je za vzniku metasomatitu draselného živce. Pro úplnost upřesněme, že metasomatóza je proces proměny horniny, při němž dojde k výrazné chemické změně.

Krása, ke které si lidstvo muselo nejprve najít cestu

Odborníky byl čaroit zpočátku poněkud podceňován. Až při zevrubném výzkumu v 70. letech se zjistilo, že je unikátní svým vzhledem, ale i složením. Obsahuje hned 40 vzácných stopových prvků a minerálů. S některými z nich se přitom lidstvo seznámilo až právě díky čaroitu.

Tento minerál je vizuálně zajímavý, mimořádně raritní, avšak cenově dostupný. Má tedy ideální předpoklady pro šperkařské vyžití.

Oblíbili si ho nejen v domovském Rusku, ale mimořádné popularitě se těší například i v Japonsku. Obdivovat krásu tohoto nerostu například prostřednictvím stříbrných šperků s čaroitem však mohou zájemci i v tuzemsku. Jedná se o vynikající volbu pro náušnice, ale i náhrdelníky. Značné oblibě se těší i přívěsky s čaroitem.

Více informací se dozvíte v článku Šperky s čaroitem na našem blogu.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články