Sobota, 3 června, 2023

PR články

- Komerční sdělení -spot_img

Užijte si relax v lázních, které se dostaly do UNESCO

Dnes se podíváme na západ České republiky – do Karlovarského a Plzeňského kraje. Vybrat se můžete do světoznámých lázní, které se dostaly do UNESCO – Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Pokud vás láká více klid a ticho, dejte přednost Konstantinovy ​​Lázně v neobjevených koutě Plzenska.

PR servis 30.09.2021 00:00 Mariánské lazne, PR, nepouľívat Foto: CzechTourism
Výbor pro světové dědictví UNESCO v tomto roce zařadil jedenáct evropských lázeňských měst na seznam kulturního dědictví. Mezi „Slavnými lázeňskými městy Evropy“ jsou i tři české lázně – Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Mezinárodní projekt je výjimečným dokladem fenoménu evropského lázeňství, které vzkvétalo především od 18. do počátku 20. století. Svou roli hraje i jejich výjimečná architektura s kolonádami a promenádami, vilami, parky a zahradami, a také stovkami minerálních pramenů.

Karlovy Vary – lázně, které znají na celém světě

Největší lázeňské město v České republice s přírodními termálními prameny, hluboká údolí říčky Teplé, skály a zalesněné kopce: to jsou Karlovy Vary. Jméno připomíná, že je podle pověsti založil již v 14. století král a císař Karel IV., Avšak malebné lázeňské město vznikalo hlavně od konce 19. a počátku 20. století ve stylu historismu a secese. Karlovy Vary navštěvovali vědecké, politické a umělecké špičky 19. století jako Beethoven, Franz Josef I., Dobrovský, Paganini, Chopin, Mozart, Gogol, Purkyně, Freud a mnoho dalších. Téměř po každém významném hostovi je něco pojmenované.

Dnešní Karlovy Vary jsou kosmopolitní a stylové město s neopakovatelnou atmosférou, jedině zde také spatříte gejzír horké minerální vody zvaný Vřídlo, tryskající až do výšky 12 metrů. Se svými 73 ° C je také nejteplejším pramenem v celé České republice. Dohromady zde najdete 15 teplých pramenů a kromě pozitivního vlivu minerální vody na celý trávicí trakt a pohybové ústrojí podporuje pitná kúra čištění organismu.

Foto: CzechTourism
Mariánské Lázně – druhé největší české lázně

Podobně jako Karlovy Vary i Mariánské Lázně patřily a patří k oblíbeným cílem evropských panovníků, šlechticů, státníků a politiků, slavných spisovatelů, skladatelů a vědců. Město plné krásných parků je dokonalým příkladem lázeňských měst: jeho architekturu nenarušily pozdější přestavby, a tak zde můžete mít pocit, že jste se vrátili do dob klasicismu na počátku 19. století.

Centrem lázeňského života je novobarokní secesní litinová kolonáda s bohatou dekorativní výzdobou a několika prameny. Před ní objevíte zpívající fontánu, kde hudbu každý večer doplňuje velkolepé osvětlení.

V Mariánských Lázních a okolí se nachází více než 40 pramenů. Léčí se zde široká škála onemocnění, od nemocí pohybového ústrojí, ledvin, dýchacích cest přes metabolické onemocnění, gynekologické i nemoci trávicího ústrojí. Tyto lázně jsou však v kombinaci s podhorských klimatem a všudypřítomnou přírodou ideálním místem nejen k léčbě, ale především na prevenci a zasloužený relax.

Foto: CzechTourism
Františkovy Lázně – místo, kde se vrátíte do starých časů

Český lázeňský trojlístek doplňují Františkovy Lázně, založené v roce 1793 na počest budoucího rakouského císaře Františka I. Díky jednotné klasicistní architektuře mají lázeňští hosté dodnes pocit, jako by se vrátili do starých časů. Malebné město se šachovnicovým půdorysem a množstvím empírových a klasicistních budov je umístěno uprostřed krásných parků a lesoparků. Světově proslulé lázně Františkovy Lázně nabízejí široké spektrum klasických lázeňských i moderních rehabilitačních procedur.

Mimo jiné se zde léčí gynekologická onemocnění včetně neplodnosti, a tak když roku 1923 sochař Adolf Mayerl vytesal parkovou plastiku malého chlapečka s rybou, symbolem plodnosti, mezi pacientkami se rozšířila fáma: každá žena, která se dotkne palce levé nohy sochy, do roka otěhotní. Legenda je dodnes živá, a tak se chlapeček přezdívaný František od dotyků jen leskne.

Staré časy připomínají dvě romantické vyhlídkové věže, rozhledna Salingburg a rozhledna při restauraci Zámeček, naopak novodobou dominantou je Aquaforum, komplex bazénů s wellness centrem, saunami a množstvím atrakcí.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články