Pátek, 26 dubna, 2024

PR články

- Komerční sdělení -spot_img

Cesta ke zdravému srdci? Zdravý životní styl

Devět z deseti Slováků má minimálně jeden rizikový faktor pro vznik kardiovaskulárních onemocnění. Nemoci srdce a cév mají na svědomí více než polovinu všech úmrtí na Slovensku a jsou také nejčastější příčinou hospitalizací.

Dorota Hudecová, Pravda 02.10.2021 06:00 doktorka, stetoskop, srdce Foto: Shutterstock
K dobré změně mohou pomoci lékaři – specialisté i lázeňský pobyt.
„Kardiovaskulární onemocnění zůstávají nejen u nás, ale i celosvětově hlavní příčinou předčasného úmrtí. Je důležité si uvědomit, že díky moderní medicíně se dnes dožíváme delšího věku. Na druhé straně se dnes můžeme“ dožít „i jistých komplikací jednotlivých onemocnění. Žijeme často v turbulentním prostředí, kde najít si čas sám na sebe zní mnohokrát jako sci-fi. Zkuste si představit říci člověku, který neví, kde mu „hlava stojí“, aby si šel zaběhat. Asi neuspějete. Přitom třem čtvrtinám všech úmrtí na srdečně cévní onemocnění lze zabránit úpravou životního stylu, kterým například nedostatek pohybu bezpochyby je. Navíc to nic nestojí. Prevence je velmi účinným nástrojem k ovlivnění komplikací onemocnění jakož i oddálení jejich nástupu, ano, často podceňovaným. Samozřejmé je, že prevenci často v praxi třeba individualizovat, „říká Luboš Kekeňák, vedoucí lékař v Lázních Sliač.

Co můžeme udělat pro to, aby bylo naše srdce co nejdéle zdravé? Podle doktora Kekeňáka zaprvé minimalizovat na co nejnižší možnou míru ovlivnitelné rizikové faktory. Genetiku, věk, pohlaví ovlivnit neumíme, ale zda přestaneme kouřit, nebudeme trpět nadváhou nebo obezitou, budeme mít dobrý krevní tlak, správnou hladinu cholesterolu a cukru, dostatek pohybu to ví ovlivnit každý z nás, i když často s pomocí svého praktického lékaře, specialistu nebo lázeňského zařízení, ve kterém je kromě léčebné části hluboce zakořeněná i preventivní péče.

strečink, trénink, žena, cvičení
ČTĚTE VÍCE
Pohyb má na hladinu cholesterolu výrazný dopad! I proto je dobré sportovat
„Právě pacientům s onemocněním srdce, kteří stráví v lázních 21 dní, se máme čas věnovat. Je to obrovský potenciál, který by se měl využít. Kromě lékařského vstupního vyšetření, široké plejády fyziatrické léčby jsou klienti i pravidelně edukování o možnostech úpravy životního stylu a hlavně o důležitosti této úpravy. pacient si musí být vědom toho, že ve čtyřiceti procentech mu na snížení úmrtí srdečně-cévních onemocnění pomohou léčebné postupy moderní medicíny, ale v padesáti procentech je to právě změna v rizikových faktorech, na které musí pacient sám participovat, „přizvukuje lékař.

Jak dodal, situaci může zhoršit i onemocnění COVID-19. „Po infekci může dojít k poškození srdce nejen u pacientů léčených na srdečně-cévní onemocnění, ale iu lidí bez známého kardiovaskulárního onemocnění. Obě skupiny proto pochopitelně mohou navýšit počty pacientů. Jako v jiných oblastech medicíny i zde hraje důležitou roli zmiňovaná prevence, „konstatoval doktor Ľuboš Kekeňák.


Tip redakce: Chcete si udržet štíhlou linii? Vyzkoušejte k večeři recepty na lahodné saláty.


Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články