Sobota, 27 dubna, 2024

PR články

- Komerční sdělení -spot_img

Kamarádky Denisa a Nikola rozjely byznys se sekáčem nábytku. Projekt Na půdě přináší jedinečné kousky retro doby

KARIÉRA
02.10.2021
sdílej
Znají se od střední školy a jsou důkazem toho, že když se spojí dvě přítelkyně se skvělým stylem, ví vzniknout nejen skvělý podnikatelský projekt, ale i zajímavá designérská kolekce, která je šetrná k životnímu prostředí.

Šikovné kamarádky se pustili do skutečně kreativního byznysu
Šikovné kamarádky se pustili do skutečně kreativního byznysu
ZDROJ JAKUB MICHAL terigať
Máme secondhand od výmyslů světa, ale většinou se jedná o oblečení. Jak vznikl nápad vytvořit projekt Na půdě?
NIKOLA: Myšlenka vznikla již před několika lety. Za symbolickou cenu jsme si spolu pronajali malou kůlnu na zahradě u jednoho pána a měli jsme velkou ambici renovovat nábytek. Samozřejmě, to nebylo tak snadné, jak se nám zdálo a tak jsme tento nápad na nějakou dobu odsunuly.

DENISA: S narůstajícím trendem second-handů, bazarů či projektů s hand-made výrobky, které se dají v dnešní době krásně zviditelnit prostřednictvím sociálních sítí jsme si uvědomili, že nemusíme nábytek přímo předělávat, stačí začít se „sekáčem“, protože mnoho lidí v dnešní době vyhledává právě vintage kousky, na kterých je vidět zub času.

Ono předpokládám, že ta realizace je o něco těžší než shánět zažité kousky oblečení … jak jste se možná dostali k prvním kouskům?
DENISA: Na začátku jsme začali sbírat staré, ale pěkné kousky doslova z půdy našich babiček nebo rodičů. Měli jsme odložené ještě nějaké staré židle, které jsme před lety svépomocí vybrousili a premaľovali a všechno jsme to dali nafotit naší fotografce Sáře Sarvašovej, která nám dosud fotí v podstatě celý obsah Instagramu na půdu. Na vizuální stránce si dáváme obzvlášť záležet.

NIKOLA: Postupně, jak jsme přidávali věci na náš Instagram profil, všimli jsme si, že to lidi zaujalo, dokonce si každý kousek z naší, nazvěme to „první kolekce“ našel rychle svého majitele a tak jsme se posmelili do větších renovací.

DENISA: Sehnali jsme si paní čalounické, která nám prečalúnila několik prvních křesel a momentálně už spolupracujeme i s jedním velmi šikovným klukům, který spolu s otcem renovuje retro křesla.

NIKOLA: Dnes nám už běžně píší lidé, ať od nich nevezmeme starý nábytek, protože ho vyhodí. No bohužel, ne vždy máme na to prostor.

Přečtěte si: Dasha navrhuje lodě pro milionářů. Luxus dnes vypadá už úplně jinak, než kdysi

Jak probíhá možná renovování, oprava kousků? Ne všechny jsou zřejmě v top stavu.
DENISA: Soustředíme se především na renovaci starých československých křesel z cca 60. let. Některé se nám podaří sehnat ve velmi dobrém stavu či dokonce designové kousky od známých návrhářů jako například Jaroslav Šmídek či Jindřich Halabala.

NIKOLA: Pokud je Resle v dobrém stavu, stačí zpevnit dřevěnou kostru, vyměnit výplně a přečalounit křeslo. Pokud je dřevo ošoupané nebo je ve špatném stavu, tak ho dáváme kompletně zrenovovat. Celá dřevěná kostra se vybrousí, ošetří, přelakuje nebo se dřevo namořit.

DENISA: Vždy se těšíme, když vidíme křesla po renovaci a porovnáme si je s tím, jak vypadaly v původním stavu. A ještě víc, když si je někdo od nás koupí a pošle nám fotku ze svého bytu, jak tam křeslo krásně pasuje.

Čeho všeho se váš sortiment týká?
NIKOLA: Od maličkostí, jakými jsou šálky, misky, rámy až po křesla či stoly. Lidé u nás najdou kousky v původem stavu ale také po kompletní renovaci.

DENISA: Měli jsme dokonce jednu speciální spolupráci s malířkou Lucií Suchanová, která maluje krásně abstrakty. Přinesli jsme jí jednu starou vybroušenou židli a udělala z ní skutečné umělecké dílo. Asi po půl roce si po židli přišla jedna milá slečna, která shání podobné umělecké kousky, takže o to víc jsme se těšili, že se židle dostala do správných rukou. Takových spoluprací bychom v budúcnoti chtěli více.

Pokud byste se měli nějak spromovať – ​​proč by si měl člověk vybrat již vyrobenou věc namísto jiné, řekněme z typického řetězového prodeje?
DENISA: Z mého pohledu jde o velmi pozitivní trend ve světě, který učí lidi dávat šanci i používaným věcem z druhé ruky. Šetří to nejen životní prostředí, ale i peněženku. Konkrétně starý československý nábytek vydrží roky, je kvalitní a jeho design je dodnes napodobován moderními řetězci. A ještě když se mu dodá nový šmrnc, takový zrenovovaný kousek může sloužit několik dalších desetiletí.

Jaká je ambice tohoto projektu? Předpokládám, že to není jen o výdělku, ale také o odkazu, o něco hlubší myšlence než je samotný prodej.
DENISA: Množství věcí, a netýká se to jen nábytku, zbytečně končí na smetišti nebo zapadlé prachem někde ve sklepě. Přitom, mnohdy jde o funkční, kvalitní věci s nadčasovým designem. A to je škoda.

NIKOLA: Baví nás lidem ukazovat, že ze starého nábytku se dá vyčarovat něco moderní a stylové. Kdybychom měli na to prostředky, zrenovovali bychom všechny staré křesla na Slovensku.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články