Sobota, 3 června, 2023

PR články

- Komerční sdělení -spot_img

Za zhoršení zraku může i náš životní styl

Statistiky posledních let ukazují nárůst očních vad, počínaje krátkozrakostí u dětí přes onemocnění zeleného a šedého zákalu, až po makulární degeneraci. Čím je společnost vyspělejší a modernější, tím horší zrak lidé mají. Světová zdravotnická organizace (WHO) upozornila, že krátkozrakých lidí, a odhadla, že v roce 2050 bude krátkozrakostí trpět polovina světové populace.

Dorota Hudecová, Pravda 01.10.2021 06:00 oftalmolog, doktorka, pacientka, zrak, vyšetření Foto: Shutterstock
Preventivní prohlídka u oftalmologa dokáže včas zachytit všechny oční onemocnění.
Na novodobou epidemii krátkozrakosti upozorňují i ​​oční lékaři, do ambulancí kterých přicházejí stále mladší pacienti. Přestože jsou chyby oka většinou geneticky podmíněné, za jejich dřívější nástup a zhoršování stavu může zejména náš životní styl.

Je přirozené, že kolem 45. roku se u většiny lidí ztrácí schopnost doostřování do blízka, což se projevuje zhoršeným viděním zejména při čtení. Avšak nesprávný životní styl v kombinaci s podceňováním významu prevence způsobují, že tyto problémy nastupují mnohem dříve.

„Příliš mnoho času věnujeme sledování obrazovek nejrůznějších zařízení a náš zrak jednoduše nenecháme dostatečně odpočinout si. Právě proto je pro oči velmi důležitý pobyt venku, když se více zaměřují na vzdálenější objekty, čímž se regenerují, „říká oční lékařka Kateřina Kornfeld z Centra mikrochirurgie oka.

Pause0% VolumeAd
Sedavé zaměstnání spojené s prací za počítačem je tedy vhodné v co možná největší míře vyvažovat pobytem venku na denním světle.

Předcházet problémům s očima pomohou také pravidelné preventivní prohlídky, protože několik z nich ještě nemusíme pociťovat, ale už mohou být přítomny. Na pravidelné prohlídky by však neměli zapomínat ani lidé s již diagnostikovanými dioptrickými chybami. „Na opětovné přeměření by měly chodit jednou za rok a ujistit se, že používají správnou hodnotu dioptrií. V exteriéru by měli nosit kvalitní sluneční brýle s adekvátním filtrem a stupněm zabarvení sklíčka, „upozorňuje doktorka Kornfeld.

brýle, zrak, problém
ČTĚTE VÍCE
Zrak si můžete zlepšit cvičením i stravou
Důležité je nekouřit, protože nikotin je velkým rizikovým faktorem právě při onemocněních sítnice. Pomoci může kvalitní strava, a to zejména potraviny s obsahem luteinu a zaexantínu, které se nacházejí v zeleném a žlutém ovoci a zelenině. Tyto látky chrání sítnici před působením volných radikálů.

Existuje množství nemocí, které se z očí dají vyčíst, což ještě více zdůrazňuje potřebu pravidelných preventivních prohlídek u oftalmologa. „Jediným způsobem, jak se neinvazivní můžeme podívat dovnitř člověka, je podívat se pomocí našich vyšetřovacích možností do oka. Tak dokážeme odhalit již v počátečním stádiu například hypertenzi, špatně léčen diabetes, rozvíjející se systémové onemocnění, například artritida se projevuje očními záněty a první příznaky roztroušené sklerózy jsou zejména u žen viditelné také nejdříve na očích, „říká doktor Pavel Veselý z veselých Oční klinika. Je však třeba říci, že ne všechny nemoci ihned způsobují zhoršení zraku, ale právě vyšetřením během preventivní prohlídky se dají odhalit změny, které svědčí o dané diagnóze.

Při preventivní prohlídce oftalmolog změří každému pacientovi dioptrie, zjistí hodnotu nitroočního tlaku, centrální zrakovou ostrost a případné pokřivení obrazu Amslerovy testem na mřížce. Vyšetřením na štěrbinové lampě zjistí stav a průhlednost jednotlivých částí oka. Vyšetřením očního pozadí zjistí přímo stav zrakového nervu, sítnice, žluté skvrny a cév, které se dají jedině v oku přímo pozorovat. Takové vyšetření je účinným záchytem všech očních onemocnění, které často nebolí, postupují nepozorovaně, ale neléčené mohou vést až k oslepnutí, například glaukom nebo věkem podmíněná makulární degenerace.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články